Sakralni objekti
Stara crkva sv. Kuzmana i Damjana
Nova crkva sv. Kuzmana i Damjana
Uništenje crkava
Obje Polačke crkve srušene do temelja 1991. godine. Stara crkva minirana je na sam Božić 1991. godine, a budući se nakon miniranja nije urušio zvonik 10. kolovoza 1992. godine crkva je minirana još jednom. Nova crkva, posebice zvonik, zvona i krov bili su pogođeni u prvim napadima na Polaču 1991. godine, a 15. listopada 1991. crkva je do temelja srušena.
Neposredno nakon oslobođenja okupiranih krajeva 1995. godine počela je obnova tj. izgradnja nove "stare" crkve koja je nedugo zatim i posvećena. Nova crkva nije obnavljana na staroj lokaciji već njezine ruševine služe kao primjer i podsjetnik stradavanja Polače u velikosrpskoj agresiji. Gradnja nove crkve počela je 2005. godine, a 26. veljače 2006. godine posvetio ju je zadarski nadbiskup monsignor Ivan Prenđa.
Kapelica sv. Martina
U predjelu zaselka Prtenjača u naselju Polača nalazi se kapelica posvećena je sv. Martinu, svecu kojeg kao svog zaštitnika od dolaska na ove prostore do danas osobito štuju prezimena Prtenjače, Čirjaci, Samardžije i Tuta. Izgrađena je samo nekoliko stotina metara dalje od ostataka zidina prethistorijskog naselja i temelja ranokršćanske crkve na glavici Bićina.
Gradnja Kapelice je započeta krajem 60-tih a završena početkom 70-tih godina 20-og stoljeća na inicijativu i u trošku prezimena Prtenjače, Čirjak, Samardžija i Tuta.
Po samoj izgradnji i blagoslovu služila je uglavnom za održavanje vjeronauka, održavanja svete mise za blagdan sv. Martina, a u njoj su se povremeno služili i obredi vjenčanja kao i krštenja.
70-tih i 80-tih godina 20-tog stoljeća nisu bile asfaltirane ulice, niti je postojala javna rasvjeta, te je u večernjim satima odlazak na vjeronauk u župnu kuću ili u staru crkvu sv. Kuzmana i Damjana bilo izuzetno teško posebice u danima kad vrijeme nije bilo pogodno.
Gradnjom ove kapelice vjeronauk se u njoj održavao za sva prezimena sjeverozapadno od zaseoka Kutija i Tuta.
Kapelica je u tijeku velikosrpske agresije devastirana, zapaljena i opljačkana. Inicijativa za obnovu došla je od strane Općinskog poglavarstva Općine Polača, a na prijedlog Općinskog načelnika Viktora Prtenjača. Sredstva je odobrilo Općinsko vijeće te se u cijelosti financirala iz općinskog proračuna Općine Polača.
Starokršćanska crkvica na Bićini
Krajem 19. stoljeća u Polači pronađeni ostaci kapelice iz 6. stoljeća na glavici Bićina. Dodatna istraživanja glavice Bićina isključuju mogućnost postojanja starokršćanske kapelice.
Na jugoistočnom dijelu pak, nalaze se ostaci bedema i dva usporedna zida što bi vjerojatno mogli biti temelji crkve koju po narodnoj predaju pripisuju sv. Martinu.